Chodíte v noci často na záchod? Můžete trpět nykturií

Může se to zdát jako drobnost a přirozená věc, ale ve skutečnosti časté noční vstávání na toaletu výrazně narušuje náš spánek či dokonce poukazuje na možnou spánkovou poruchu. Studie ukazují, že lidé s nykturií (2 a více cest na toaletu za noc) mají sníženou kvalitu spánku, vyšší mortalitu, jsou méně produktivní a v pokročilém věku častěji čelí rizikovým pádům.

Nelze samozřejmě říci, zda je nykturie příčinou, nebo společným důsledkem jiných poruch, protože souvisí s mnoha různými aspekty zdraví. Jedná se ale o bezesporu varovný signál, který dokážeme velmi dobře vnímat, a který nás může dovést k účinnému řešení. Nenechte se tak uchlácholit, že se jedná o běžnou a neřešitelnou součást stárnutí. Existuje řada drobných změn v našem životním stylu, které mohou tento problém výrazně zlepšit.

Nechceme příliš zabíhat do lékařské praxe, to raději přenecháme doktorům. Místo toho vám navrhneme, co můžete sami upravit. Pokud to nepomůže a nykturie vám bude nadále ničit spánek, určitě se na lékaře obraťte.

Doporučení: K přesné diagnostice příčiny a tedy i stanovení léčby slouží tzv. vyprazdňovací deník, do kterého 3 dny zapisujete, kdy a kolik moči jste vyloučili. Pokud lékař nepoužije tuto metodu a z fleku nasadí léčbu, doporučujeme zkusit někoho jiného. Existuje totiž více druhů nykturie a každá má zcela jinou léčbu. 

Příčin problému nočních cest na toaletu je celé řada. My se zaměříme na dvě základní kategorie:

1. Něco je špatně s regulací množství vody v těle, a to vás vzbudí.

2. Váš spánek není dostatečně kvalitní a cítíte tak potřebu, která by normálně byla hlubokým spánkem potlačena.

Nejste-li extrémní případ a s nykturií již nějakou dobu žijete, vyzkoušejte pár drobných změn ještě předtím, než namíříte k lékaři. Jestliže se během tří měsíců nedostaví zlepšení, lékařskou pomoc raději vyhledejte.

 Co konkrétně můžete zkusit sami:

  • pít většinu všech tekutin (2/3) v první polovině dne,
  • v odpoledních a večerních hodinách eliminovat kofein a alkohol,
  • snížit příjem soli (zejména večer),
  • unavit se přes den fyzickou aktivitou,
  • být přes den (hlavně ráno) venku na světle,
  • snížit míru vystavení stresu před spaním,
  • vyhnout se modrému světlu z displejů a led světel,
  • chodit spát a vstávat ve stejný čas,
  • vyloučit případně řešit spánkovou apnoe,
  • eliminovat veškerý cukr.

 

Někteří z nás mohou vypít půl litru vody před spaním, usnout a celou noc spát jako zabití. Pravděpodobně nemají moc citlivý močový měchýř, nebo produkují moč pomaleji či méně, především ale mají velmi kvalitní spánekSpánková hygiena je mocná zbraň. Někdy pomohou i malé změny jako vyhýbání se večernímu stresu a světlu. Někdy je však potřeba dlouhodobě pracovat na tělesné hmotnosti, učit se dýchat nosem a nechrápat, chodit spát včas a dělat 10.000 kroků denně, abyste místo dvakrát, chodili v noci na záchod jen jednou. Každopádně i tak to stojí za to. Lidé s lepším spánkem žijí déle, jsou šťastnější a mají více energie.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení