Potenciál: Michael Špaček

„V první řadě vás to musí bavit. Musí vás to naplňovat. A pokud se sportem chcete živit, ať už se bavíme o jakékoliv disciplíně, musíte tomu obětovat naprosté maximum. Dělat vše na 100 %, překonávat překážky, vytyčovat si vysoké cíle a mít z toho radost. To je to hlavní a nejdůležitější.“ říká v naší rubrice Potenciál o své cestě za úspěchem český hokejový útočník Michael Špaček. 

Potenciál je magazín o seberozvoji, work-life balance, úspěchu, duševní hygieně a důležitosti zdravého životního stylu. Každý měsíc přináší rozhovor s hosty, kteří vynikají ve svém oboru.

Michael Špaček je třiadvacetiletý profesionální hráč ledního hokeje, který momentálně působí v prvoligovém týmu HC Oceláři Třinec.

Michale, jaké byly tvoje začátky profesionálního sportovce?

Myslím, že to probíhalo stejně jako u většiny ostatních dětí v Česku. Táta mě vzal u nás na vesnici na rybník, kde mě poprvé postavil na brusle a pak mě po nějaké době rodiče přihlásili na kurz bruslení v Pardubicích. A pak už to šlo samo (směje se).

Co je pro tebe v životě největší motivací?

Největší motivací pro mě jsou stanovené cíle. Už od dětství jsem se učil dávat si cíle, díky kterým jsem se postupně zlepšoval. S každým sebemenším zlepšením mě sport zároveň i víc a víc bavil, a proto posouvání hranic a dosahování osobních cílů je pro mě tím nejlepším stimulem a výzvou zároveň.

Jak pracuješ se stresem?

Dříve jsem se stresem hodně bojoval, ale čím jsem starší tím více ho umím odbourávat. Když mě něco trápí tak se snažím vypnout a naladit se na jiné myšlenky. Nejčastěji si sám zalezu do pokoje, pustím si film, nebo se jdu jen tak projít. To mě uklidňuje nejvíce.

Co je podle tebe klíčem k úspěchu a co bys poradil mladším sportovcům? 

V první řadě vás to musí bavit. Musí vás to naplňovat. A pokud se sportem chcete živit, ať se už se bavíme o jakékoliv disciplíně, musíte tomu obětovat naprosté maximum. Dělat vše na 100 %, překonávat překážky, vytyčovat si vysoké cíle a mít z toho radost. To je to hlavní a nejdůležitější.

Měl jsi někdy období, že bys chtěl s hokejem skončit? 

Měl jsem období, kdy jsem nehrál dobře, nedařilo se mi podle mých představ a celkově jsem se hodně trápil. Jasně, takové stadium přichází prakticky v každé sezóně a myslím, že si jím prochází každý, ale dnes už s tím umím pracovat. Umím se srovnávat s neúspěchy a těžit z nich. Skončit jsem nikdy nechtěl.

Jakou věc uděláš jako první po probuzení?

Sprcha. Snídaně. Trénink. Teď jsem vás asi moc nepřekvapil. 

Jak vypadají tvoje tréninky v koronavirové situaci?

Nic zásadního se u mě při pandemii nezměnilo. Trénink máme s týmem každý den, jak na ledě tak v posilovně. Program je tedy stále stejný jen musíme dodržovat hygienická opatření a pravidelně se testovat.

Čeho bys rád ve své kariéře dosáhl?

Chci být každou sezónu lepším hráčem a strašně bych si přál zahrát si na Mistrovství světa. A zároveň bych rád jednou zabezpečil svoji rodinu a měl možnost dopřát ji vše, co si bude přát.

Jaké poselství bys vzkázal našim čtenářům?

Snad jen hodně zdraví a pevných nervů v této nelehké době.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení